Теми попередніх консультацій:

Патенти і свідоцтва: Як сплачувати збори за дії, пов'язані з охороною прав? читати відповідь
Митниця: Коли товар містить об'єкти права інтелектуальної власності... читати відповідь
Розпорядження правами: Реєструємо факт передачі прав без реєстрації договору читати відповідь
Винаходи: Розмір винагороди автору винаходу, раціоналізаторської пропозиції читати відповідь
Торговельні марки: Яким чином запобігти "розмиванню" торговельної марки? читати відповідь
Управління правами: Сплата винагороди за використання звуко- та відеозаписів читати відповідь
Авторське право: Хто є суб'єктом авторського права? читати відповідь

Консультант Наталія Максимова, помічник заступника директора Укрпатенту з правових питань, радник голови Державного департаменту інтелектуальної власності

Запитання: При оформленні патенту на винахід не було укладено договору між роботодавцем та винахідником щодо виплати винагороди. Згодом патентовласник передав усі права на винахід наступному патентовласнику, який почав використовувати патент у своїй господарській діяльності, але відмовляється від виплати винагороди винахіднику. Чи зобов'язаний роботодавець винахідника, який отримав патент на винахід, укласти договір з винахідником?

Відповідь: Якщо зазначений у запитанні винахід є службовим у розумінні Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» (далі — Закон), тобто створеним працівником у зв'язку з виконанням службових обов'язків чи доручення роботодавця за умови, що трудовим договором не передбачено інше, або створеним з використанням досвіду, виробничих знань, секретів виробництва і обладнання роботодавця, то згідно з ч. 3 ст. 9 Закону роботодавець повинен протягом чотирьох місяців від дати одержання від винахідника письмового повідомлення про створений ним винахід та опису винаходу, що розкриває його суть достатньо повно і ясно, подати до Держдепартаменту заявку на одержання патенту чи передати право на його одержання іншій особі або прийняти рішення про збереження службового винаходу як конфіденційної інформації. У цей же строк роботодавець повинен укласти з винахідником письмовий договір щодо розміру та умови виплати йому винагороди відповідно до економічної цінності винаходу і (або) іншої вигоди, яка може бути одержана роботодавцем.

У разі, якщо роботодавець не виконає зазначених вимог у встановлений строк, то право на одержання патенту на службовий винахід згідно з ч. 4 ст. 9 Закону переходить до винахідника, а за роботодавцем залишається переважне право на придбання ліцензії.

Слід зауважити, що суттєвою є інформація про те, коли було подано заявку на винахід. Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону у редакції 1993 року, що діяла до 11.07.2000 р. (дата набрання чинності Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі»), роботодавець повинен укласти письмовий договір з винахідником і згідно з його умовами видати винагороду відповідно до економічної цінності винаходу та іншої вигоди, одержаної роботодавцем від винаходу. Строку укладання такого договору у цій статті не зазначено.

Тобто Законом передбачено укладення роботодавцем договору з винахідником службового винаходу щодо виплати йому винагороди. Згідно з ч. 6 ст. 9 Закону спори щодо умов одержання винахідником службового винаходу винагороди та її розміру вирішуються у судовому порядку. Тому у разі відмови власника патенту виплатити винагороду, ви можете звернутися до суду.


Запитання: Законом України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» передбачено обмеження щодо патентування винаходів, що суперечать публічному порядку, принципам гуманності і моралі. Які винаходи не можуть бути запатентовані в Україні?


Відповідь: Положення щодо відмови в наданні правової охорони винаходам, що суперечать публічному порядку, принципам гуманності і моралі містять патентні закони всіх розвинених країн. Таке саме положення містить і законодавство Європейського Союзу, зокрема Європейська патентна конвенція, Директива 98/44/EC Європейського Парламенту та Ради від 6 липня 1998 року про правову охорону біотехнологічних винаходів.

Людство занепокоєне з приводу етичних наслідків використання деяких новітніх досягнень біологічної науки для людської гідності, прав людини, основних свобод особистості. Відповідно до згаданої Директиви, винаходами, використання яких суперечать суспільній моралі, вважаються винаходи, що стосуються, зокрема, процесів клонування людини; процесів змінювання через зародкову лінію генетичної тотожності людини; використання людських ембріонів для промислових або комерційних цілей; процесів змінювання генетичної тотожності тварин без будь-якої суттєвої медичної користі для людини або тварини, якщо такі процеси можуть завдати їм страждань. Тому таким винаходам не може бути надано правову охорону.

На сьогодні Закон України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» не містить переліку, які саме винаходи є такими, що суперечать принципам гуманності і моралі.

Але Україна має зобов'язання перед міжнародним співтовариством. Це, зокрема Загальна декларація про геном людини та права людини, Декларація Організації Об'єднаних Націй про клонування людини, прийнята резолюцією 59/280 Генеральної Асамблеї від 8 березня 2005 року, якими визначено недопущення клонування людини з метою відтворення людської істоти. На сьогодні в Україні діє Закон України «Про заборону репродуктивного клонування людини». Цей Закон вводить заборону репродуктивного клонування людини в Україні виходячи з принципів поваги до людини, визнання цінності особистості, необхідності захисту прав і свобод людини та враховуючи недостатнє дослідження біологічних та соціальних наслідків клонування людини.

Тому, звичайно, винаходи, що стосуються клонування людини, не можуть отримати правову охорону в Україні.

Слід зазначити, що Державним департаментом інтелектуальної власності розроблено проект Закону України «Про внесення змін до законодавства з питань інтелектуальної власності». Ним, зокрема, внесено зміни і до Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» щодо визначення винаходів, які суперечать принципам гуманності і моралі і не можуть отримати правову охорону в Україні.


миома матки. Объединенная энергетическая компания: огуп региональная энергетическая компания.. купить джоли джампер детям. бесплатно фильм предложение 2009 скачать без регистрации на cyberhits.ru. газовый духовой шкаф. онлайн игры warhammer online по оптовой цене. Открыть интернет магазин: разработка интернет магазина Нужен интернет-магазин?. Сотовые телефоны, плееры, карты памяти, навигаторы и ноутбуки. биде. | New Authentic Gucci Eyeglasses Most Popular Model at Discount Eyeglasses |123