Консультанти Валентина Троцька, Юрій Мельник, фахівці ДДІВ

Запитання: Чи є суб'єктом авторського права особа, якій передані невиключні майнові права на розповсюдження примірників творів?

Відповідь: Відповідно до частини другої статті 435 Цивільного кодексу України суб'єктами авторського права, крім первинних суб'єктів (авторів творів), також є інші фізичні та юридичні особи, які набули прав на твори за договором або законом. Статтею 7 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (далі — Закон) визначено, що с уб'єктами авторського права є автори творів, зазначених у частині першій статті 8 цього Закону, їх спадкоємці та особи, яким автори чи їхні спадкоємці передали свої авторські майнові права. Згідно з частиною першою статті 15 Закону майнові права автора (чи іншої особи, яка має авторське право) можуть бути передані (відчужені) іншій особі згідно з положеннями статті 31 цього Закону, після чого ця особа стає суб'єктом авторського права. Зокрема статтею 31 встановлено, що автор (чи інша особа, яка має авторське право) може передати свої майнові права, зазначені у статті 15 цього Закону, будь-якій іншій особі повністю чи частково. Передання майнових прав автора (чи іншої особи, яка має авторське право) оформляється авторським договором. Відповідно до статті 1113 Цивільного кодексу України передання майнових прав може бути здійснено на підставі договору про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності.

Таким чином, відповідно до положень Закону суб'єктами авторського права є: — первинні суб'єкти (автори); — їхні спадкоємці; — особи, яким передані (відчужені) майнові права, відповідно до статті 31 Закону. Тобто до суб'єктів авторського права віднесені особи, яким передані (відчужені) права відповідно до статті 31 Закону і не включені особи, яким передані права на використання творів відповідно до статті 32 Закону, положення якої передбачають передання невиключних майнових прав. Що ж до передання прав саме на використання творів, то Цивільним кодексом України передбачено, що договори на використання об'єкта інтелектуальної власності, у тому числі авторського права, можуть бути у вигляді, зокрема, ліцензії, ліцензійного договору. Статтею 1108 Цивільного кодексу України ліцензія на використання об'єкта права інтелектуальної власності може бути виключною, одиничною, невиключною, а також іншого виду, що не суперечить закону. Невиключна ліцензія не виключає можливості використання ліцензіаром об'єкта права інтелектуальної власності у сфері, що обмежена цією ліцензією, та видачі ним іншим особам ліцензій на використання цього об'єкта у зазначеній сфері. Відповідно до статті 32 Закону за авторським договором про передання невиключного права на використання твору автор (чи інша особа, яка має авторське право) передає іншій особі право використовувати твір певним способом і у встановлених межах. При цьому за особою, яка передає невиключне право, зберігається право на використання твору і на передання невиключного права на використання твору іншим особам.


Запитання: Чи вважається розповсюдження контрафактних примірників даних творів будь-якою третьою особою порушенням невиключного авторського права особи, якій за договором передані невиключні права на розповсюдження примірників творів?


Відповідь: Суб'єкт невиключного авторського права повинен діяти лише в межах наданих йому правомочностей відповідно до положень укладеного договору з суб'єктом авторського права в кожному конкретному випадку. Разом з тим , відповідно до частини другої статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Суб'єкт, який володіє невиключним правом на розповсюдження, може звернутися до суду за захистом своїх інтересів, а саме: якщо дії третіх осіб, які розповсюджують контрафактні примірники без відповідного дозволу суб'єкта суміжних прав, створюють перешкоди у законній діяльності суб'єкта невиключних прав. Засобом боротьби у такому випадку є звернення до правоохоронних органів з метою притягнення правопорушників до відповідальності (кримінальної, адміністративної).

Однак при цивільному або господарському провадженні у будь-якому випадку, у першу чергу, захищатимуться права саме суб'єкта авторського права, оскільки саме він має виключне право дозволяти або забороняти розповсюдження примірників його творів.


Запитання: Чи може особа, якій передано невиключне право на розповсюдження примірників творів, захищати своє невиключне право від протиправного розповсюдження таких примірників будь-якими третіми особами?

Відповідь: Захист особистих немайнових і майнових прав суб'єктів авторського права здійснюється в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством (стаття 51 Закону). За захистом свого авторського права, відповідно до частини першої статті 52 Закону, суб'єкти авторського права мають право звертатися в установленому порядку до суду та інших органів відповідно до їх компетенції. Тобто право звертатися до суду надається саме суб'єктам авторського права. Суб'єкт невиключних майнових прав може брати участь у цивільному процесі як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог. Згідно зі статтею 108 Цивільного процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступати в справу на стороні позивача або відповідача до ухвалення судом рішення, якщо рішення у справі може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї зі сторін. Вони можуть бути притягнуті до участі в справі також за клопотанням сторін, прокурора або з ініціативи суду.

Запитання: Чи може особа, якій передано невиключне право на розповсюдження примірників творів, захищати своє невиключне право шляхом вимоги виплати компенсації відповідно до пункту «г» частини другої статті 52 Закону України «Про авторське право і суміжні права»?

Відповідь: Відповідно до частини першої статті 52 Закону за захистом свого авторського права суб'єкти авторського права мають право звертатися в установленому порядку до суду та інших органів відповідно до їх компетенції. Пунктом «г» частини другої статті 52 Закону передбачено, що суд має право прийняти рішення чи ухвалу про виплату компенсації, що визначається судом, у розмірі від 10 до 50000 мінімальних заробітних плат, замість відшкодування збитків або стягнення доходу. При визначенні розміру збитків суд має виходити із суті порушення, майнової й моральної шкоди, завданої особі, яка має авторське право, а також із можливого доходу, який могла б одержати ця особа (абзац восьмий частини другої статті 52 Закону). Тобто відшкодування збитків чи стягнення доходу здійснюється на користь особи, яка має авторське право. У разі неможливості відшкодування збитків чи стягнення доходу цій особі виплачується зазначена компенсація. Тому правомірно, що компенсація належить автору або іншій особі, яка має авторське право (суб'єкту авторського права), а не особі, якій передані права на використання об'єктів авторського права.
 

123