Консультант Тамара Давиденко та Валентина Троцька

Запитання : Які організації колективного управління здійснюють збір винагороди та якими є їхні повноваження?


Відповідь: Відповідно до положень Закону України від 23.12.1993 № 3792-ХІІ (в редакції від 11.07.2001 № 2627-14) «Про авторське право і суміжні права» управління на колективній основі майновими правами суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав здійснюють організації колективного управління.

Нині на обліку в Державному департаменті інтелектуальної власності перебувають такі організації колективного управління:

1. Всеукраїнське об'єднання суб'єктів авторських і суміжних прав «Оберіг». Сфера діяльності: управління майновими правами суб'єктів авторського права, виконавців, виробників фонограм, виробників відеограм.

2. Громадська організація «Об'єднання правоволодарів у сфері образотворчого мистецтва та архітектурної діяльності «Статус». Сфера діяльності: управління майновими правами суб'єктів авторського права у сфері образотворчого мистецтва та архітектурної діяльності.

3. Державне підприємство «Українське агентство з авторських та суміжних прав». Сфера діяльності: управління майновими правами суб'єктів авторського права та суміжних прав.

4. Об'єднання підприємств «Український музичний альянс». Сфера діяльності: управління майновими правами суб'єктів авторського права та суміжних прав.

5. Об'єднання підприємств «Українська ліга музичних прав». Сфера діяльності: управління майновими правами суб'єктів авторського права та суміжних прав.

6. Громадська організація «Агентство охорони прав виконавців». Сфера діяльності: управління майновими правами авторів та інших осіб, які мають авторське право, а також майновими суміжними правами виконавців у музичній галузі, хореографії, розмовному жанрі, інших видах мистецтва.

7. Всеукраїнська громадська організація Гільдія кінорежисерів «24/1». Сфера діяльності: захист немайнових та майнових авторських прав членів Гільдії на результати їх інтелектуальної, творчої діяльності у сфері аудіовізуального мистецтва.

Згідно з пунктом в) частини першої статті 49 Закону України «Про авторське право і суміжні права» організації колективного управління повинні виконувати від імені суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав і на основі одержаних від них повноважень функції, у тому числі функцію збирання, розподілу і виплати зібраної винагороди за використання об'єктів авторського права і (або) суміжних прав суб'єктам авторського права і (або) суміжних прав, а також іншим суб'єктам прав відповідно до Закону.

Тому зазначені організації колективного управління, відповідно до сфери їх діяльності на підставі статутних документів і в межах повноважень, отриманих від суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав, можуть здійснювати збір, розподіл та виплату винагороди (роялті) за використання об'єктів авторського права і (або) суміжних прав, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 № 72 «Про затвердження мінімальних ставок винагороди (роялті) за використання об'єктів авторського права і суміжних прав».

Запитання: Які організації колективного управління мають право збирати винагороду за використання звуко- та відеозаписів?

Відповідь: Деякі з вищезазначених організацій колективного управління мають особливий статус, пов'язаний з особливостями збору та виплати винагороди за використання комерційних фонограм, відеограм та виконань, зафіксованих у цих фонограмах, простіше кажучи — звуко- та відеозаписів . Відповідно до статті 43 Закону України «Про авторське право і суміжні права» збір та розподіл винагороди за використання звуко- та відеозаписів — фонограм, відеограм, опублікованих з комерційною метою (комерційне використання фонограм, відеограм), здійснюють уповноважені організації колективного управління (уповноважені організації). Цими організаціями, на сьогодні, є:

1. Всеукраїнське об'єднання суб'єктів авторських і суміжних прав «Оберіг».

2. Об'єднання підприємств «Український музичний альянс».

3. Об'єднання підприємств «Українська ліга музичних прав».

Ці уповноважені організації мають право здійснювати збір, розподіл винагороди (роялті) за використання об'єктів суміжних прав (фонограм, відеограм), з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 № 71 «Про затвердження р озміру винагороди (роялті) за використання опублікованих з комерційною метою фонограм і відеограм та порядку її виплати» .


Запитання : Хто повинен платити винагороду за комерційне використання звуко- та відеозаписів ?

Відповідь Перелік осіб, які можуть здійснювати комерційне використання фонограм і (або) відеограм ( звуко- та відеозаписів) , визначено в пункті 5 розділу ІІ додатка до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження розміру винагороди (роялті) за використання опублікованих з комерційною метою фонограм і відеограм та порядку її виплати» . У разі комерційного використання фонограм, відеограм нижченаведені особи зобов'язані виплачувати винагороду одній з перелічених уповноважених організацій. До цих осіб належать: театри (у тому числі театри-студії, аматорські самодіяльні театри), концертні та циркові об'єднання, філармонії, цирки, клуби, будинки і палаци культури, будинки офіцерів, кіноконцертні зали, дискотеки, танцювальні і концертні майданчики, а також парки, стадіони, спортивні зали, кінотеатри і відеосалони, казино, нічні клуби, салони (зали) ігрових автоматів, бари, кафе, ресторани та інші підприємства громадського харчування, пансіонати, будинки відпочинку, санаторії, готелі, підприємства та організації побутового обслуговування, пасажирського транспорту, підприємства торгівлі, особи, які здійснюють публічне сповіщення та ретрансляцію фонограм, відеограм, виконань у передачах ефірного, супутникового, кабельного телебачення та радіомовлення або через Інтернет тощо .


Запитання : Як відбувається процедура виплати винагороди за комерційне використання звуко- та відеозаписів?

Відповідь : Згідно з пунктом 2 розділу ІІ додатка до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження розміру винагороди (роялті) за використання опублікованих з комерційною метою фонограм і відеограм та порядку її виплати» юридичні і фізичні особи, які здійснюють комерційне використання фонограм і відеограм ( звуко- та відеозаписів) , самостійно нараховують суми винагороди відповідно до розділу І додатка до зазначеної постанови Кабінету Міністрів України. Винагороду перераховують одній з зазначених уповноважених організацій на підставі укладених договорів про виплату винагороди. Крім того, особи надають уповноваженим організаціям у письмовій формі в установлені договором терміни відомості, зокрема щодо найменування використаних фонограм, відеограм та зафіксованих у них виконань, їх виробників та виконавців, тривалості кожного використання зазначених об'єктів суміжних прав, розміру одержаних доходів від діяльності, пов'язаної з використанням цих об'єктів, або розміру витрат на здійснення їх використання тощо.


Запитання : З якого часу необхідно платити винагороду за використання творів, фонограм і відеограм?

Відповідь : Відповідно до частини п'ятої статті 15 Закону України «Про авторське право і суміжні права» за винятком випадків, передбачених статтями 21-25 цього Закону, автор (чи інша особа, яка має авторське право) має право вимагати виплати винагороди за будь-яке використання твору. Особи, які здійснюють використання творів, повинні сплачувати авторську винагороду з дати початку здійснення використання , укладаючи договори безпосередньо з суб'єктом авторського права або його повіреним чи організацією колективного управління (стаття 45 Закону).

Що стосується виплати винагороди за комерційне використання фонограм, відеограм, то відповідно до частини другої статті 43 Закону України «Про авторське право і суміжні права» передбачено, що збирання винагороди за використання фонограм (відеограм), опублікованих з комерційною метою і контроль за їх правомірним використанням здійснюється лише через уповноважені організації.

Згідно з пунктом 5 Указу Президента України від 10.06.1997 № 503/97 «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, тому винагорода за комерційне використання фонограм, відеограм підлягає виплаті, починаючи з дати прийняття постанови.


Запитання : Чи стосуються положення зазначених постанов Кабінету Міністрів України підприємств кабельного телебачення, які ретранслюють продукцію інших телеканалів?
Відповідь : Розділ «В» додатка 1 до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження м інімальних ставок винагороди (роялті) за використання об'єктів авторського права і суміжних прав» встановлює мінімальні ставки авторської винагороди (роялті) за публічне сповіщення або ретрансляцію (повторне публічне сповіщення) творів науки, літератури і мистецтва, у тому числі зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах. Пункт 27 розділу «В» додатка 1 до цієї постанови Кабінету Міністрів України визначає, що за публічне сповіщення в передачах кабельного телебачення творів науки, літератури і мистецтва встановлюється мінімальна ставка авторської винагороди у розмірі 5% доходів, одержаних з того виду діяльності, у процесі якої відбувається публічне сповіщення зазначених передач або творів.

У разі використання операторами кабельного телебачення об'єктів суміжних прав (фонограм і відеограм) збір винагороди здійснюється уповноваженими організаціями відповідно до статті 43 Закону України «Про авторське право і суміжні права», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження розміру винагороди (роялті) за використання опублікованих з комерційною метою фонограм і відеограм та порядку її виплати».

Пунктом 5 розділу І додатка до цієї постанови Кабінету Міністрів України передбачена винагорода (роялті) у розмірі 5% доходів, одержаних з того виду діяльності, у процесі якої здійснюється використання об'єктів суміжних прав, за публічне сповіщення та ретрансляцію (повторне публічне сповіщення) у передачах кабельного телебачення зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах виконань, а також безпосередньо фонограм і (або) відеограм, опублікованих з комерційною метою, та їх примірників. Відповідно до статті 1 Закону України «Про авторське право і суміжні права» публічне сповіщення це передача за згодою суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав, зокрема «передача на віддаль за допомогою проводів або будь-якого виду наземного чи підземного (підводного) кабелю (провідникового, оптоволоконного та інших видів) творів, виконань, будь-яких звуків і (або) зображень, їх записів у фонограмах і відеограмах, програм організацій мовлення тощо, коли зазначена передача може бути сприйнята необмеженою кількістю осіб у різних місцях, віддаленість яких від місця передачі є такою, що без зазначеної передачі зображення чи звуки не можуть бути сприйняті».

У разі, якщо підприємство кабельного телебачення здійснює публічне сповіщення шляхом ретрансляції (повторного публічного сповіщення) об'єктів авторського права і суміжних прав, тоді зазначені підприємства є платниками винагороди за використання об'єктів авторського права і суміжних прав. Потрібно зазначити, що ця винагорода (роялті) нараховується і виплачується залежно від тривалості публічного сповіщення або ретрансляції творів науки, літератури і мистецтва (пункт 15 примітки додатка 1 до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження м інімальних ставок винагороди (роялті) за використання об'єктів авторського права і суміжних прав») . Аналогічна норма стосується і винагороди за використання об'єктів суміжних прав (пункт 6 додатка ІІ до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження розміру винагороди (роялті) за використання опублікованих з комерційною метою фонограм і відеограм та порядку її виплати» ).


Запитання : Чи повинні виплачувати винагороду виробники та імпортери аудіоапаратури, аудіо- відеокасет і дисків без запису?

Відповідь : Відповідно до статті 42 Закону України «Про авторське право і суміжні права» виробники та імпортери обладнання та матеріальних носіїв повинні виплачувати винагороду у формі відрахувань (відсотків) від вартості обладнання та матеріальних носіїв, із застосуванням яких можна здійснити відтворення в особистих цілях у домашніх умовах творів, зафіксованих в фонограмах і відеограмах. Перелік такого обладнання та матеріальних носіїв визначено в додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2003 № 992 «Про розмір відрахувань виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах».

Зокрема, до обладнання, за яке виробники та імпортери повинні здійснювати відрахування, віднесені: магнітофони, відеокамери, радіоприймальна апаратура із звукозаписувальним пристроєм тощо. До матеріальних носіїв (без запису на них інформації, тобто „чистих») віднесені: аудіо-, відеокасети, диски для лазерних систем зчитування.

Кошти перераховують уповноваженій організації колективного управління: виробники — 3% від відпускної ціни обладнання і 5% від відпускної ціни матеріальних носіїв; імпортери — 3% від вартості обладнання, зазначеної в зовнішньоекономічному договорів (контракті) і 5% від вартості матеріальних носіїв, зазначеної в зовнішньоекономічному договорів (контракті).

На сьогодні уповноваженою організацією колективного управління, яка здійснює збір та розподіл винагороди за відтворення в домашніх умовах, в особистих цілях творів і виконань, є Державне підприємство «Українське агентство з авторських та суміжних прав» (ДП УААСП).

Імпортери під час ввезення на митну територію України аудіоапаратури, аудіо-, відеокасет і дисків перераховують суми відрахувань ДП УААСП та надають (надсилають) довідку щодо сплати відрахувань цим імпортером. Виробники перераховують суми відрахувань ДП УААСП до 20 числа місяця, наступного за місяцем реалізації аудіоапаратури, аудіо-, відеокасет і дисків, про що надають ДП УААСП довідку щодо сплати відрахувань даним виробником.

Порядок здійснення відрахувань виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах, затверджений спільним наказом Міністерства освіти і науки України, Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної податкової адміністрації України від 24.11.2003 №   780/123/561, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.12.2003 за №   1153/8474.



123