Звернення музичної індустрії України

13 березня в УНІАН відбулася прес-конференція, на якій  музична індустрія України оприлюднила  звернення до прем'єр-міністра України та генерального прокурора України з проханням не допустити блокування галузі. Як вже було повідомлено раніше, 3.03.2017 року представники силових структур почали обшуки у керівників більшості музичних підприємств. Цей факт не зрозумілий більшості фахівців галузі, бо повністю дискредитує державний інститут слідчих органів.

У відкритих  листах до Прем’єр-міністра України пана Гройсмана В.Б. та Генерального прокурора України пана Луценка Ю.В. йдеться про таке: «ми, легальні законослухняні члени музичної індустрії України, нещодавно дізналися про те, що прокуратура міста Києва проводить досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42016100000000712. У рамках цього розслідування фігурує більшість компаній української музичної галузі, а саме: ПП «УКРАЇНСЬКА МУЗИКА», ТОВ «АДСАУНД», «УЛМП», «ДАМВУ», ОП «УМА», ПО УЛАСП, ТОВ АВТОРСЬКА АГЕНТСТВО «ЧЕСНА МУЗИКА», ТОВ «ЮНІВЕРС МЕДІА КОРПОРЕЙШН», ТОВ «ФАЛЬОСА ФЕМІЛІ ФЕКТОРІ», ПП «МАРШАЛ РЕКОРДС», ТОВ «Катапульт Контент», ТОВ «МСМ.ЮА», ТОВ «ВОРНЕР МЬЮЗІК УКРАЇНА», ТОВ «УМИГ МЬЮЗИК», ТОВ «МУН РЕКОРДС». Це компанії, які володіють та/або управляють правами на більш як 70% музичного контенту, що звучить в Україні.

 У межах цього розслідування Печерський районний суд міста Києва видав Ухвалу, в якій надав дозвіл слідчому в особливо важливих справах Черемісу О.О. на обшуки у помешканнях керівників вищезгаданих компаній. При цьому слідчі дії проводяться з необґрунтовано великим розмахом та із застосуванням засобів надзвичайного характеру  – в них задіяні слідчий прокуратури, оперативні групи і, навіть співробітники СБУ,  в підприємців вилучають орг. техніку, документи та печатки. Тобто заручниками дій прокуратури, які призводять до блокування роботи підприємств, стали всі ми - продюсери,  представники американських музичних компаній, організації колективного управління, які працюють як в інтересах вищезгаданих компаній, так і в інтересах ще багатьох інших компаній та виконавців.

Далі ми хочемо більш детально звернути Вашу увагу на зміст Ухвали Печерського районного суду. Цей документ - єдине джерело інформації, яке є в нашому розпорядженні, але ми припускаємо, що скоріш за все, на тих самих даних ґрунтується правова позиція слідчих органів. Отже, Ухвала побудована на заявах громадянина Обода О.Ю., який ініціював досудове розслідування, звернувшись до слідчого прокуратури Череміса О.О.

Пан Обод представився головою наглядової ради ВГО «Гільдія кінорежисерів 24/1 України» і заявив, що він є співавтором пісні «Холодная весна» з російського фільму «Бой с тенью» (2005), яку виконав російський співак Джанго. Як співавтор цього музичного треку він стверджує, що музична індустрія в особі всіх музичних видавців України та представництв іноземних видавництв має сплатити йому понад 27 000 000 грн. (що за нинішнім курсом складає $ 1млн) - вочевидь нереальну і нічим не обґрунтовану суму.

 При цьому ні прокуратура, ні суд не навели фактів, які доводять, що авторство Обода О.Ю. та розрахунки сум, на які він претендує, були перевірені. І саме з таких не перевірених та не обґрунтованих даних складається цей документ. Дозволимо собі навести приклад – в Ухвалі стверджується, що діяльність вищезгаданих компаній призвела до введення санкцій США проти України. Цитуємо: «Вказані факти стали основною причиною збитків інтересам України у сфері економіки через потрапляння України до «Звіту 301 торгового представництва конгресу США», який ввів економічні санкції, що підірвало міжнародний авторитет України та призвело до значних економічних збитків в Україні».

Як всім відомо, США не вводили жодних санкцій проти України – це загальновідомий факт. Можливо, пан Обод сплутав Україну з Росією, можливо, хотів додати драматизму своїм заявам, але факт лишається фактом – ця заява увійшла в матеріали слідства, а звідти в Ухвалу Печерського районного суду. Це демонструє якість опрацювання матеріалів слідством: якщо навіть така загальновідома інформація не була перевірена, то з цього випливає, що і решту абсурдних заяв Обода О.Ю. прокуратура взяла на віру, замість того, щоб встановити, чи є вони правдивими. 

До того ж, у переліку компаній, діяльність яких начебто призвела до таких наслідків, зазначені, зокрема, офіційні представники найбільших музичних компаній США і Європи: Sony/ATV-EMI -  ПП «Світова Музика» та Warner Music – «ВорнерМьюзік Україна». Тобто пан Обод стверджує, що США ввели санкції проти України у зв’язку з діяльністю компаній, які є представниками американських видавців. Це взагалі не має нічого спільного із  здоровим глуздом. Проте такий стан речей викликає побоювання, що якщо США і введуть санкції проти України, то, скоріш за все, в результаті дій таких чиновників, як Череміс О.О., які безпідставно втручаються в діяльність компаній, що представляють інтереси США в Україні.

 Що стосується заяв Обода О.Ю. про казкові суми, які вищезгадані компанії начебто мають йому сплатити, хочемо довести до Вашого відома, що ВГО «Гільдія кінорежисерів 24/1 України», головою наглядової ради якої представляється пан Обод, до 2009 року мала свідоцтво організації колективного управління (ОКУ). Тобто ця організація мала всі підстави збирати роялті на твір Обода О.Ю., проте чомусь цього не відбулося. До того ж, у 2009 році Гільдія не змогла надати звітної інформації про розподіл зібраних коштів і її свідоцтво було анульоване за порушення вимог законодавства у сфері авторського права. Про це є відповідне рішення Держдепартаменту від 11.06.2009 р. Як і у випадку з заявою про санкції США, дивує той факт, що прокуратура не знайшла цей документ і почала діяти у інтересах представника організації, яка виявилася неспроможною вести справи у рамках закону.

 В Ухвалі міститься ще ціла низка заяв, які можна легко спростувати, наведемо лише ще один приклад. «На невідомих підставах, представляються інтереси іноземних компаній та здійснюється збір авторської винагороди та перерахування персоніфікованих значних сум роялті за кордон України. Відповідно до п. 2 ст. 49 Закону України «Про авторське право і суміжні права» збір роялті повинні здійснювати неприбуткові громадські організації виключно ОКУ (організації колективного управління, яким не являється ДО «УААСП».

 Це вже не загальновідомі факти і їх тлумачення потребує юридичних знань. Проте будь-якому юристу очевидно, що ця інформація повністю не відповідає дійсності. Адже, всі особи, які наділені майновими авторськими правами (автори, інші суб’єкти авторського права, повірені зазначених вище осіб, організації колективного управління) - мають право збирати роялті відповідно до своїх повноважень та компетенції, яка має узгоджуватись із Законом України «Про авторське право і суміжні права». Тобто діяльність компаній, яка повністю відповідає нормам закону, називається «безпідставною».

 Резюмуючи вищесказане, можна зробити висновок, що слідчий прокуратури Череміс О.О., користуючись непідтвердженою інформацією, створив ситуацію, коли прокуратура бере на себе функцію суду. Адже Обод О.Ю., заявляє про порушення виконання договорів, об’єктом яких є авторські права. При цьому авторське право – це цивільно-правові відносини, і якщо у автора є претензії до компаній, це привід для звернення до суду, який має встановити, чи були допущені порушення. Замість цього він звернувся до слідчого прокуратури, який ініціював обшуки. Результатом цих дій стало неадекватне переведення цивільного або господарського спору в кримінальну площину, і ми вважаємо це неприпустимим.

Також ми висловлюємо обурення ганебним прецедентом, коли з нами - компаніями, які здійснюють легальну діяльність впродовж більш ніж 10 років - силові органи поводяться наче з мафією чи наркоторгівцями, проводячи обшуки із залученням співробітників СБУ. Це відбувається в період підготовки до проведення Євробачення. З огляду на цей факт, дуже сумно, що першими, до кого силовики прийшли з обшуками, стали керівники «МУН РЕКОРДС» - компанії, яка видає альбоми гурту O. Torvald, представника України на цьогорічному пісенному конкурсі. В ситуації, коли компанії музичної індустрії України, в непрості для галузі і всієї країни часи, продовжують фінансувати створення українського музичного контенту, держава, замість допомоги, обирає шлях конфронтації та вдається до дій, які можуть привести до блокування роботи компаній.  

Слід зауважити, що наведені вище події відбуваються на фоні ще одного кримінального провадження, порушеного слідчим Солом`янського управління поліції ГУНП у місті Києві. Фігурантами цього кримінального провадження є найактивніші в Україні організації колективного управління правами та майже усі музичні компанії України, серед яких і офіційні представники  найбільших музичних компаній США і Європи. Ми напевно не знаємо, чи було це кримінальне провадження ініційовано заявою того ж автора, але підставою для нього є абсурдне звинувачення, що організації колективного управління правами виплатили роялті «не безпосередньо первинним суб’єктам авторського права», а «на інші суб’єкти господарювання», тобто, на компанії, яким автори передали свої майнові права. Користуючись цим звинуваченням, слідчі поліції та СБУ отримали дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, вилучення внутрішньої та банківської документації, доступ до системи «клієнт-банк» усіх компаній.

Ми, представники української музичної індустрії, закликаємо Вас, пане Президенте, стати на захист нашої галузі і не допустити знищення підприємств, які фінансують створення сучасної української музики і щодня докладають зусиль до розбудови української культури!»

 

Як будуть розвиватися події далі повідомимо.

 

 

Поділитися

Про ресурс

Ресурс створений для висвітлення питань інтелектуальної власності в Україні та світі.

Контакти

Приєднуйтесь