ЄВРОСОЮЗ ратифікує Марракешський договір з авторських прав

Марракешський договір, підписаний у 2013 році, є частиною зводу міжнародних конвенцій з авторського права, адміністративні функції яких виконує Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ).

Марракешський договір спрямований на полегшення доступу сліпих і осіб з порушеннями зору чи іншими обмеженими можливостями сприймати друковану інформацію про опубліковані твори. У світі 285 млн осіб, не здатних сприймати друковану продукцію, і 90% з них живе в країнах, що розвиваються. Експерт ВОІВ виділив наступні переваги Марракешської угоди: вирішення проблеми «книжкового голоду», розширення доступу до освіти, соціальна інтеграція та участь у культурному житті. На даний момент до договору приєдналося 26 країн.

Щодо ратифікації його Європейським Союзом, то деякі країни-члени ЄС  виступали проти компетенції ЄС. Європейська комісія звернулася до Європейського Суду з проханням висловити думку з даного питання, і Суд навів такі аргументи:

-        Марракешський договір не підпадає під юрисдикцію загальної торговельної політики Євросоюзу, для реалізації якої ЄС має виняткову компетенцію;

-        Проте ЄС має виняткові повноваження «на випадок, якщо висновок міжнародної угоди негативно впливає на загальні правила або змінює сферу їх застосування».

Суд перевірив, чи є це випадком Марракешської угоди і виявив, що Договір справді може залишити поза увагою сферу застосування директиви про інформаційне суспільство InfoSoc (Директива 2001/29), оскільки «виключення або обмеження, передбачені Марракешським договором, повинні бути реалізовані в рамках сфери застосування директиви». Крім того, договір формулює зобов'язання для держав-членів ЄС вводити виключення або обмеження авторських прав на користь певних осіб, зокрема, з обмеженими можливостями (в директиві InfoSoc це позиціонується як варіант, а не як зобов'язання).

Таким чином, Європейський Суд постановив, що договір може бути укладений Європейським Союзом без участі країн-членів ЄС.

Поділитися

Про ресурс

Ресурс створений для висвітлення питань інтелектуальної власності в Україні та світі.

Контакти

Приєднуйтесь