Відбувся експертний круглий стіл з регулювання авторського права

Олександр Лисенко

21 липня у м. Києві відбулося засідання експертного круглого столу на тему: «Актуальні аспекти законодавчого регулювання авторського права в Україні:Internet  Software». Захід організовано: Телекомунікаційною палатою України, Комітетом ВРУ з питань інформації та зв’язку, а також представництвом Google в Україні.

Вела засідання Голова Ради Телекомпалати України Тетяна Попова.

Олександр Данченко, Голова Комітету ВРУ з питань інформації та зв’язку зазначив, що обговорювані питання є на сьогодні дуже важливими і Комітет готовий працювати над законодавством у сфері захисту авторського права, проте питання не вирішиться прийняттям одного закону, а потребує комплексного підходу, починаючи з реформування судової системи України

За словами директора з питань взаємодії з органами державної влади компанії «Google Україна» Олега Якимчука. тема захисту авторського права в мережі Інтернет обговорюється давно, але кожен учасник цього процесу, звичайно, намагається відстоювати свої інтереси і тому не вистачає єдиного підходу до їх вирішення. При цьому він висловив надію, що засідання цього експертного круглий стіл стане важливим кроком до подальшої плідної співпраці між владою, власниками авторського права та постачальниками контенту.

Свої сподівання щодо готовності правовласників та провайдерів телекомунікацій до конструктивного діалогу та пошуку компромісних рішень, які сприятимуть збалансуванню інтересів всіх сторін висловила Антоніна МАЛИШ, В.о. Голови Державної служби інтелектуальної власності України.

Свою доповідь: «Законопроект про підтримку державного кінематографу 3081-д: наслідки для Інтернет-простору» О. Данченко розпочав з подяки всім, хто розробляв законопроект. При цьому зазначив, що без нього ми не можемо далі рухатись. На його думку навіть сьогодні держава має необхідні важелі для ефективного управління авторськими правами, але навіть прийняття найкращого закону не гарантує вирішення всіх питань. Серед причин цього можна назвати корумпованість судів. Він також зазначив, що законопроект «важкий» з точки зору структури і багато питань можна ще вирішити, поки депутати ще працюють. Необхідно закласти в законопроект дієві механізми. А цьому в має посприяти робота круглого столу.

Артем АФЯН, Керуючий партнер АО «Юскутум», охарактеризував у своєму слові діюче законодавство України так: «Сьогоднішня система захисту авторських прав не покривається існуючими нормативними актами, а законопроект 3081-д «Про державну підтримку кінематографії в Україні» буде так само не ефективним, він вже зараз не зможе захистити правовласників та стане знищувати провайдерів».

На засіданні також була означена думка представників медіа-індустрії, про те, що механізм, прописаний в законопроекті 3081-д, дозволяє правовласнику, який подав повідомлення про порушення його права інтелектуальної власності, або заблокувати доступ до цього контенту, або отримати відповідь від особи, яка вважає, що контент розміщений їм законно. Це далі дозволяє обом сторонам реалізовувати своє право на захист своїх інтересів у суді, як на цивілізований спосіб вирішення спорів. Так як законопроект 3081-д досить чітко регулює ті відносини, які раніше не були відрегульовані, він дає законодавчий захист всім учасникам "екосистеми": сайтам, правовласникам, хостинг-провайдерам та іншим.

Т. Попова, розповіла присутнім, що насправді представники ринку телекомунікацій теж зацікавлені у захисті авторських прав і виступають за створення ефективного правового підґрунтя. Проте, на її думку, проект закону про кінематограф у теперішній редакції накладає на операторів додаткові зобов’язання, тим самим викреслює їх зі списку союзників правовласників

Геннадій Андрощук, позаштатний консультант Комітету ВР України з питань науки і освіти навів приклад «етики провайдера», який існує у Великобританії, а також закликав об’єднати зусилля перед другим читанням законопроекту.

На закінчення О. ДАНЧЕНКО запропонував наступні кроки по досягненню консенсусу між правовласниками та операторами, а саме:

підготовка та підписання меморандуму між  виробниками контенту та операторами, як акт саморегулювання та взаємодії у сфері захисту авторських прав та боротьби з піратським контентом;

продовження обговорення законопроекту, що задовольнить інтереси як медіа, так і операторів;

проведення експертного семінару інженерів та юристів щодо вироблення механізму захисту авторських прав з урахуванням розвитку технологій.

Текст меморандуму буде опублікований най ближчим часом на нашому сайті.

Поділитися

Про ресурс

Ресурс створений для висвітлення питань інтелектуальної власності в Україні та світі.

Контакти

Приєднуйтесь