У ВРУ зареєстровоно черговий законопроект про діяльність ОКУ

У Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» реєстр № 7466 від 28.12.2017.
Законопроект, розроблений Урядом, це позитивний факт, за основу в законопроекті взяті положення, які були напрацьовані з міжнародними експертами програми Твінинг ще у 2015 році. Впровадження цього законопроекту не є реформуванням системи колективного управління, як намагається представити Мінекономрозвитку у пояснювальній записці до законопроекту, а представляє собою спробу врегулювати діяльність організацій колективного управління: унормувати порядок обліку організацій колективного управління та нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, а також визначення уповноважених організацій колективного управління, які здійснюватимуть збирання і розподіл винагороди (роялті) за використання опублікованих з комерційною метою фонограм і відеограм тощо. 
Найголовнішим недоліком законопроекту, на наш погляд, є те, що нівелюється постать автора як найбільш незахищеної творчої одиниці, яка потребує захисту. Тепер бал на ринку авторської винагороди будуть правити правовласники — як суб’єкти авторського права і (або) суміжних прав або інша особа, яка на підставі договору про використання прав чи згідно із законом має право на отримання частки винагороди, зібраної організацією колективного управління. Тобто авторську винагороду організації колективного управління мають виплачувати юридичним особам, які потім, можливо, будуть, а, можливо, не будуть, виплачувати авторам. І це дещо дивує, бо в час розвитку цифрових технологій посередники втрачають, а в Україні вони набирають сили.
На роздержавлення УААСПу у законопроекті відводилося лише 6 місяців. Це, без сумніву, дуже мало, бо реально підготувати передбачений законопроектом з'їзд авторів та утворити структури (правління, наглядову раду тощо) об'єктивно не можливо. 
Будемо сподіватися, що законопроект  змінюватиметься в кращу сторону після  отримання експертної оцінки правового підрозділу Верховної Ради України та обговореннь у профільному Комітеті Верховної Ради України з питань науки та освіти. 
 

Поділитися

Про ресурс

Ресурс створений для висвітлення питань інтелектуальної власності в Україні та світі.

Контакти

Приєднуйтесь