А Порошенко…проти, у нього є зауваження до закону про піратство, через який закривається EX.UA

Закон про боротьбу з піратством №3081-д, через прийняття якого обіцяє припинити роботу найбільший файлообмінник EX.UA, ще не підписаний, оскільки щодо документа є цілий ряд зауважень. Про це заявив заступник глави Адміністрації Президента України Дмитро Шимків,   передає "Інтерфакс-Україна".

" Я знаю, що триває дискусія. Питання щодо законопроекту досить важливі. Є деякі зауваження до цього законопроекту, тому його обговорення триває", – уточнив Шимків.

Нагадаємо, закон №3081-д "Про державну підтримку кінематографа в Україні" знаходиться на підписі у Президента з 13 жовтня. Закон передбачає, що піратський контент повинен бути заблокований власником сайту або провайдером послуг хостингу, якщо власник сайту не робить таке блокування.

Якщо правовласник виявить фільм, музику та інші файли, розміщені без дозволу, правовласник повідомляє сайт про порушення прав інтелектуальної власності та вимагає заблокувати доступ до контенту.

Якщо власник сайту відмовляється видалити контент, доступ до файлу повинен заблокувати постачальник технічних послуг. Якщо контент не блокується, правовласник може звернутися до суду.

Як повідомляла "Країна", найбільший файлообмінник, ЕX.UA закривається через погрози і тиск. Представники ресурсу зробили офіційну заяву про закриття, в якій вказали, що, незважаючи на роботу в правовому полі, постійно отримували погрози, стикалися з шантажем і DDOS-атаками.

Нагадаємо, "Країна" розповідала про те, як звістка про закриття найбільшого українського файлообмінника призвела до антиурядового онлайн-бунту національного масштабу. Закриття найбільшого файлообмінника викликало бурхливу реакцію в мережі. Багато користувачів, обурюючись закриттям ресурсу, заявили, що навіть злочинна влада собі такого не дозволяла. А інші й зовсім закликали до протестних акцій.

На відміну від fs.to, на який напередодні "наїхали" правоохоронці, EX.UA оголосив про закриття, не чекаючи зломів і виїмки серверів. "За останній рік EX.UA довелося відчути на собі прямі погрози, шантаж (в тому числі і на міждержавному рівні), DDOS-атаки. Ці дії наражають на небезпеку особисту інформацію та особисті файли користувачів, які зберігаються на ресурсі", – йдеться в повідомленні ресурсу. До 30 листопада всіх користувачів просять вилучити свої файли.

Коментарі з приводу. У підґрунтях скандалу розбиралася "Країна".

Чому ресурс закривається?

Офіційно EX.UA причиною такого рішення називає закон, який прийнятий у вересні ц.р. Верховною Радою і зараз лежить на підписі у президента (це, до речі, викликало підозру, що заява EX.UA – не реальний намір закритися, а форма тиску на Президента, щоб той не підписував закон).

"Останні законодавчі ініціативи в сфері нібито боротьби з піратством несуть всі ознаки нецивілізованого лобізму. Новий закон, який знаходиться на підписанні у президента, робить невигідним його дотримання: він діятиме тільки проти тих, хто спробує йому слідувати. Він буде стимулювати нехтування авторськими правами, і тому він не вигідний, він мертвий", – сказано в повідомленні ресурсу.

Йдеться про закон про державну підтримку кінематографа, який був запропонований депутатом від Народного фронту Миколою Княжицьким за ініціативи КіноКраїни. За законопроект проголосували 230 депутатів, проти тільки один – Юрій Воропаєв, заступник голови фракції "Опозиційний блок".

Як значиться в пояснювальній записці документа, одна з його цілей - посилення захисту інтелектуальної власності та боротьби з піратством у сфері кінематографії, в тому числі в мережі Інтернет. І відзначено, що в Україні "піратські перегляди фільмів в 10 разів перевищують перегляди в кінотеатрах, що приносить істотний економічний збиток". Для того щоб поліпшити ситуацію, народні обранці дозволили блокувати сторінки веб-сайтів без рішення суду протягом 24 годин шляхом звернення до власника сайту або його хостинг-провайдеру (в разі якщо власник веб-ресурсу не реагує).

Ще під час обговорення проекту парламентарії відхилили важливу поправку Романа Семенухи (фракція "Самопоміч"), який звернув увагу на те, що в прийнятому вигляді закон дозволить закривати сайти без рішення суду. Він же наполягав на тому, що блокування доступу до Інтернет-ресурсів необхідно вирішувати виключно після рішення суду.

Слід зазначити, що позасудова схема вирішення питань, пов'язаних із порушеннями авторських і суміжних прав в Інтернеті, прямо суперечить низці міжнародних договорів, підписаних Україною, в тому числі Угоди про Асоціацію, яка підтверджує зобов'язання сторін щодо виконання вимог Договору про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (ТРІПС), який передбачає виключно судову процедуру захисту порушених прав.

Саме положення про позасудову схему блокування доступу до сайту і стало причиною рішення файлообмінника.

"Користувачі підуть на торренти"

Олександр Ольшанський, президент холдингу Internet Invest Group, голова Комітету ІнАУ України з питань електронної комерції вважає, що новий закон не буде боротися з піратством.

"Фактично він спрямований проти добросовісних провайдерів, отже, це спроба зробити їх винними. Суть у тому, що той, хто назвав себе правовласником і доводить, що він дійсно є правовласником, може зажадати закриття будь-якого ресурсу. Причому для цього досить звернення до суду, а не винесення  Рішення суду. Просто має бути факт того, що вони до суду зверталися. Таким чином, руками провайдерів можна закривати абсолютно будь-який ресурс, і немає значення, піратський він  чи ні. А якщо провайдер цього не робить, він стає винним ", – зазначив О. Ольшанський.

Експерт підкреслює, що з безкоштовних ресурсів користувач не піде в платний контент, а буде користуватися торрентами.

"Якщо ви хочете подивитися фільм і не можете його знайти на EX.UA або fs.to, що ви будете робити? Ви знаєте, куди піти, щоб заплатити за нього гроші і легально його подивитися? Я – ні. Чи може підете на вулицю з плакатом? Ні. Ви візьмете Google, поставите собі torrent, і подивитесь свій фільм – точно так само нелегально. І яке все те, що відбувається (я маю на увазі новий закон), має відношення до боротьби з піратством?"

Щоб побороти піратство, експерт запропонував створити легальний ринок з адекватними цінами та асортиментом, схожим хоча б приблизно на асортимент EX.UA.

"Є абсолютно зрозуміла величина, яку люди готові заплатити за контент. Берете тариф "Волі.кабель" – це і є ті гроші, які люди готові платити. Якби вони були готові заплатити більше,"Воля"  підвищила б ціни. Вони платять по 30-50 грн. на місяць – стільки можна отримати з однієї людини. Це багато. Якби таких людей було 10 мільйонів (що можна порівняти з аудиторією файлообмінника типу EX.UA, і кожен  заплатив би по 50 грн. – було б вже півмільярда грн. в місяць! Вистачило б усім авторам на все життя. Але вони навіть близько не збирають таких грошей. Ніхто не хоче цього робити. Всі хочуть гратися, замість того, щоб цивілізованим способом продавати свою продукцію . А людям просто фізично нічим заплатити.

Утім, справедливості ради, варто сказати, що є думки і на підтримку закриття популярного сайта.

"У моєму розумінні закриття EX.UA – є суперпозитивним, – заявив "Країні" Андрій Пивоваров, власник освітньої айті-компанії GoIT. – Потрібно кардинально міняти ставлення людей і жорстко боротися з піратством. Як не крути, давайте відверто: EX.UA був розсадником піратства. Я вважаю, потрібно привчати людей, що потрібно платити за все. Я плачу чесно за Інтернет, за книги, фільми тощо, незважаючи на те, що у мене є можливість завантажувати і отримувати їх безкоштовно. Але це чистісінька крадіжка. Як власник освітньої компанії, можу сказати, що наш контент постійно крадуть і, в тому числі викладають на EX.UA та інші подібні ресурси. І я розумію, що недоодержую через це мільйони гривень".

Слід відзначити, що файлообмінник EX.UA за свою 6-річну історію не раз опинявся на межі закриття. У 2010 році Американська асоціація включила український файлообмінник до списку 25 найбільших "піратів" у світі. Двома роками пізніше працівники МВС вилучили 200 серверів EX.UA у рамках кримінальної справи про порушення авторських прав. Тоді ця ситуація ледве не довела до віртуальної революції і спровокувала численні пікети біля стін відомства.

Зараз інтернет-користувачі збунтувалися не менше, встигнувши порівняти документ, що лежить на підписі у президента, із законами 16 січня 2014 року.

 

Поділитися

Про ресурс

Ресурс створений для висвітлення питань інтелектуальної власності в Україні та світі.

Контакти

Приєднуйтесь