Квітень 2015

Поки верстався номер і ми розмірковували над змістом вступного слова, надійшла новина про народження нової організації колективного управління. Вже відбулися установчі збори, призначені керівні органи, лунають гучні гасла на кшталт «ось це точно буде організація з європейськими стандартами поведінки на ринку» і таке інше,. І хотілося сподіватися, що так і буде. Але реалії інші. Вбачаються два сценарії розвитку діяльності цієї організації.

Або головний ідеолог заснування цієї нової організації добре орієнтується у справах сфери діяльності цих організацій колективного управління і ставить перед собою завдання втрутитися в непросто сформований ринок і використати свої особисті можливості у цій роботі, переділити весь ринок, при цьому справедливого розподілу чекати не доведеться.

Або це зібрання наївних творчих людей, які зітнуться з реаліями жорсткої конкуренції та непорозумінь на ниві захисту своїх прав і намагатимуться самоорганізуватися. Це складне завдання, бо чинний закон не відповідає на всі виклики ринку, а неписані правила поведінки на цьому ринку не відповідають європейським стандартам. Новий закон у цій сфері тільки формується, коли ж буде працювати невідомо. Тоді  їхній шлях складний   а результат не прогнозований.

Автор – це суб’єкт, якого треба плекати, захищати і справедливо винагороджувати — для цього й створюються організації колективного управління авторськими правами. Головні суб’єкти, від яких треба захищати автора, це видавці. Тому не бажано їм бути в одній організації. У видавців є свої інтереси, і їхні права теж потребують захисту, але це інша категорія загроз й інша організація колективного управління.

Нажаль, в середовищі знавців авторського права і суміжних прав поменше згадується дух Бернської конвенції і надто широко використовується термін «правовласник», вважаючи що цей суб’єкт головний у розподілі авторської винагороди, а автор — це якась проміжна особа. Однак країну впізнають і цінують впершу чергу завдяки авторам, а не правовласникам, тому треба припинити жити в задзеркаллі.

 

Про ресурс

Ресурс створений для висвітлення питань інтелектуальної власності в Україні та світі.

Контакти

Приєднуйтесь